ساختار شرطی if :


در این ساختار ابتدا شرطی چک می شود و در صورتی که ارزش شرط درست باشد مجموعه ای از دستورات اجرا خواند شد.در صورتی که ارزش شرط نادرست باشد مجموعه ای دیگر از دستورات اجرا خواهند شد.در صورتی که هر کدام از مجموعه دستورات شامل فقط یک دستور باشند ,استفاده از و مورد نیاز نمی باشد.در صورتی که ارزش شرط درست باشد دستورات بعد از if اجرا می شوند و سپس اجرا از ساختار if خارج می شود, اگر ارزش شرط نادرست باشد فقط دستورات بخش else اجرا می شود و سپس اجرا از ساختار if خارج می شود. این ساختار می تواند فاقد بخش else نیز باشد.

ساختار else   if :


در استفاده از ساختار if براب بررسی کردن شرط های متعدد باید آن ها را به صورت تودرتو استفاده کنیم.کاربرد if به صورت تودرتو , نه تنها موجب طولانی شدن برنامه می شود, بلکه از خوانایی برنامه نیز خواهد کاست.ساختار else if می تواند جایگزین چندین if تودرتو شود.

انتقال کنترل غیر شرطی:

دستور کنترل شرطی if بعد از بررسی کردن شرط , با توجه به نتیجه شرط اقدام به اجرای دستورالعمل ها می کند.برخی دستورات دیگر بدون بررسی کردن هیچ شرطی قادر به انتقال کنترل برنامه از نقطه ای به نقطه دیگر هستند.(break ; continue ; goto).

دستور break موجب خروج از حلقه تکرار می شود.نحوه استفاده از این دستور به این صورت است : ;break . اگر چندین حلقه تودرتو وجود داشته باشد , این دستور موجب خروج از حلقه ای که در آن است می شود.برای خاتمه دادن به ساختار switch نیز از این دستور استفاده می شود.

دستور continue در حلقه تکرار موجب انتقال کنترل به ابتدای حلقه می شود.پس از انتقال کنترل به ابتدای حلقه , شرط حلقه مورد بررسی قرار می گیرد.چنانچه شرط درست باشد , اجرای دستورات حلقه ادامه می یابد وگرنه حلقه تکرار خاتمه می یابد.استفاده از این دستور به این صورت است: ;continue .

دستور goto سبب انتقال کنترل از نقطه به نقطه دیگر برنامه می شود.این دستور معمولا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.چون استفاده از آن خوانایی برنامه را بسیار کاهش می دهد.نحوه استفاده از آن به این صورت است: ;<برچسب>goto  .برچسب دستور همانند متغیرها نامگذاری می شود و به ( ; ) ختم می شود.انتقال کنترل توسط goto فقط داخل یک تابع امکان پذیر است.

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - www.irccode.ir